این ابزار کمک آموزشی ورزش یوگا جهت حفظ امنیت بیشتر ستون فقرات، سر و لگن ورزشکاران و همینطور دقت بیشتر در رابطه با قرارگیری صحیح اندام ها در راستای استاندارد به کار می رود.

از آنجایی که هنگام انجام حرکات ورزش یوگا احتیاج به تمرکز بیشتری بر روی انجام تمرینات مورد نظر می باشد ابزار مورد استفاده در این ورزش مانند آجر یوگا در راستای کمک به افزایش تمرکز تولید می شود آجر یوگا یکی از وسیله های کمکی انجام حرکت های یوگا می باشد.

آجر یوگا یا بلوک یوگا فرین فوم ساخته شده از مواد EVA که بسیار سبک، نرم، غیرسمی، ضدلغزش و بادوام است و شرایطی را فراهم کرده تا در زمان ورزش، احساس رضایت بیشتری را تجربه کنید.

آجر یوگا بسیار مناسب برای انجام حرکت در حالت های نشسته و خوابیده می باشد و بعد از استفاده از آن و کثیف شدن می‌توان آن را شستشو داد.

این مدل آجر یوگا یکی از بهترین پیشنهادهای فرین فوم به ورزشکاران و علاقمندان به ورزش یوگا است، چرا که در کنار طراحی و فرم زیبا از نهایت کیفیت و دوام برخوردار بوده که برای انجام حرکات مختلف ورزشی در فضای باز و سالن مناسب است و محصول ایران می باشد.

ساخته شده از فوم بهداشتی eva

شستشوی آسان

عایق رطوبت

بسته بندی سلفون

رنگ بندی متنوع

وزن سبک و انعطاف پذیری

متناسب با استانداردهای بین‌المللی

با کیفیت قابل اطمینان و دوام بالایی

تاریخچه آجر یوگا

استفاده از آجر یوگا توسط BKS Iyengar ، بنیانگذار Iyengar Yoga معرفی شده است . استفاده از آنها اکنون گسترده تر است

BKS Iyengar ، که Iyengar Yoga را در دهه 1970 تأسیس کرد ، استفاده از بخش های یوگا از جمله آجر و تسمه را برای کمک به دانش آموزان خود در راستای تراز صحیح بدن در هند معرفی کرد.

انواع آجر یوگا و مواد تشکیل دهنده آجر یوگا

آجرهای یوگا در انواع مختلفی از مواد ، اندازه و رنگ تولید می شوند.

اولین آجرهای یوگا از چوب ساخته شده بودند که از دوام بسیار خوبی برخوردار بودند اما راحتی نسبتاً کمی دارند. آنها سخت ، اغلب سنگین ، گران هستند و در هنگام خیس شدن ، لاغر می شوند. این ملاحظات منجر به ایجاد آجر یوگا در مواد دیگر و بازاریابی بلوک های چوبی توخالی شد که سبک تر اما پرهزینه تر و با دوام تر هستند. چوب های مورد استفاده شامل چوب های سخت مانند درخت غان و افرا و چوب های نرم مانند کاج است .

بلوک های چوبی سنگین تر هستند (تا حدود 1.1 کیلوگرم) و از دوام آن از چوب نرم بسیار بادوام تر هستند. بلوک های چوبی سبک ساخته شده از بالسا از سوی برخی تولید کنندگان در دسترس است. بلوک های بامبو با دوام هستند اما نسبتاً گران هستند.

چوب پنبه یک ماده طبیعی است ، و آن را به یک انتخاب جذاب برای پزشکان یوگا نگران تأثیر اکولوژیک تبدیل کرده است. گیر خوبی را از آن خود می کند و از آنجایی که از نظر ضد آب بودن طبیعی است ، در مقابل مقاومت در برابر عرق کردن بسیار مفید است. در عین حال ، در نهایت آنها بو را جذب می کنند و با استفاده از آنها نیز تمایل به خرد شدن دارند.

بلوک های پلاستیکی یا لاستیکی فوم سبک تر از چوب پنبه هستند ، بین 200 تا 400 گرم متغیر هستند ، بنابراین حمل آنها راحت است و اغلب ارزان قیمت هستند ، بنابراین توسط استودیوهای یوگا بسیار مورد استفاده قرار می گیرند

 اندازه و شکل

آجر و بلوک معمولاً همان اندازه های آجر واقعی هستند ، اما تولید کنندگان بعضی اوقات از “آجر” برای باریک ، حدود (5 سانتی متر) ضخیم و “بلوک” برای ضخیم تر استفاده می کنند. (7.5 سانتی متر) و بالاتر.

بیشتر آجرهای یوگا بلوک های کوبوئیدی هستند که اغلب برای راحتی راحت دارای لبه های نرم هستند. بلوک هایی دارای طول ، عرض و ضخامت نابرابر هستند و سه ارتفاع مختلف را برای مصارف مختلف در کلاس یوگا ارائه می دهند.

برخی از تولید کنندگان خلاق اشکال دیگری را در نظر دارند، به عنوان مثال ، Yoga matters یک بلوک بیضی شکل را برای نشستن راحت طراحی کردند اما به عنوان یک تکیه گاه کابردی ندارد.

برنامه ها و روش های استفاده از آجر یوگا

آجر یوگا

معلم و نویسنده یوگا کاندیس مور می گوید آجرهای یوگا هم برای مبتدیان و پزشکان پیشرفته می توانند مفید باشند.

مبتدیان می توانند از حمایت از دست خود در آسانی مانند Trikonasana ، Triangle poze ، نشستن روی یک بلوک در خم جلو مانند Paschimottanasana یا حمایت از یک باسن در Eka Pāda Rājakapotāsana استفاده کنند ، و برای به سمت کج شدن لگن مفید هستند. همچنین مور نشان می دهد که می توان از یک جفت بلوک برای حمایت از زانوها در صندلی نشسته Baddha Konasana ،  Cobbler’s Pose  استفاده کرد.

این در حالی است که پزشکان (اورتوپد) می توانند به حرکت های پیشرفته تر با استفاده از یک بلوک آجر یوگا انجام دهد یعنی زیر هر دست برای تمرین تعادل بازو کار کنند.

مانند Eka Hasta Bhujasana (تنه فیل) ، یک آسانا مقدماتی برای Astavakrasana است . به همین ترتیب ، در Iyengar Yoga می توان از یک جفت آجر یوگا در زیر پاها در Urdhva Dhanurasana استفاده کرد (به سمت بالا کمان می باشد) تا بتواند تنه پایینی را بهتر بالا ببرد یا دست را روی آجرهای یوگا قرار داد.

آجر یوگا

آجر یوگا را از طول بین پاهای خود قرار داده و با پاشنۀ پای خود آن‌ را فشار داده و لگن را بالا بیاورید.

آجر را از درازایش بین ران‌هایتان  قرار داده و پاشنۀ پاهایتان را به زمین فشار دهید. دست‌ها را کنار گوش‌هایتان قرار داده، به‌گونه‌ای که انگشتانتان به سمت داخل و شانه‌هایتان باشد. با آرنج‌هایی که بالای مچ دستتان قرار دارد، پاهایتان را به زمین فشار دهید و لگن را بالا ببرید.

آجر را در مقابل پاهای خود قرار دهید و پاهایتان را به اندازه عرض شانه هایتان باز کنید و سپس خم شوید و  کف دست هایتان را بر روی آجر یوگا بچسبانید در این حالت فشار کمتری روی کمرتان ایجاد کنید بدن شما در حالت راحتی قرار می گیرد.

آجر یوگا

پاها را به اندازه کافی باز کنید. با مکعب یوگا و پاهایتان یک مثلث بسازید. سپس به اندازه ۹۰ درجه خم شوید و یک دست را بر روی آجر یوگا بگذارید و دست دیگر را به سمت بیرون بدن بکشید.

آجر یوگا

جمع بندی

نویسنده مقاله

حسین نوروزی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *